Stránky ve WordPressu – podle čeho zvolit webhosting?
Je všeobecně známo, že se stránkami vytvořenými na WordPressu nikdy nic nezkazíte. Tento systém je velmi dobrým vstupním bodem pro většinu projektů v rámci digitalizace podnikání (ať už B2B prezentační web, nebo například B2C eshop). Více důvodů pro zvolení WordPress webu jsem sepsal v předešlém článku. Mimo samotnou technickou optimalizaci webu je velmi důležitý faktor i to, jaký webový hosting zvolíte. Právě tento faktor hraje jednu z klíčových rolí pro dosažení lepší výkonnosti webu, ale také například lepšího hodnocení v rámci Google PageSpeed Insights. Proto se v tomto dalším článku zaměřím na úvod do problematiky hostingu pro web na systému WordPress. Většina z vás bude pravděpodobně uvažovat o nějakém etablovaném, velkém či známém hostiteli. Proti tomu nelze nic namítnout. Za úvahu ovšem stojí i ti menší, kteří mají stejně dobré výsledky, co se týče stability a rychlosti připojení. Na českém trhu jich je dostatek a odměnou za jejich volbu vám bude osobnější zákaznický servis a dobrý pocit z podpory domácí, někdy dokonce regionální ekonomiky.Cena hostingů pro WordPress
Tomu, kdo klade největší důraz na cenu, hned zkraje prozradíme, že existují poskytovatelé, kteří nabízejí mini webhosting už od 22 Kč bez DPH za měsíc. To může být řešením pro spoustu nováčků, kteří nezamýšlejí provozovat velký web s rozsáhlými úpravami na míru a vysokou předpokládanou návštěvností. WordPress podporují snad všichni hostitelé, k dispozici pak bývá kromě návodu na instalaci také instalátor aplikací, který pomůže s instalací WordPressu do webhostingu i nezkušeným. Zkušenější uživatelé mohou instalovat pomocí vlastního balíčku, který mají někteří poskytovatelé připravený. Mnoho poskytovatelů hostingu se přímo specializuje na WordPress. Pro zákazníky se to může projevit mj. řadou výhod, jako jsou slevy na pluginy vybraných partnerů, možnost instalace vždy nejnovějších pluginů a pravidelné automatické aktualizace WordPressu.A co za ně dostanete?
Zajímavé je podívat se na hostingy z hlediska klasických kritérií, jako jsou rychlost, stabilita, maximální počet podporovaných domén, zabezpečení, dostupnost podpory a samozřejmě poměr cena výkon. Pro weby s https, které jsou dnes již standardem, se rychlost odpovědi serverů u jednotlivých poskytovatelů liší maximálně v desítkách milisekund, a to pouze v extrémních případech, takže se rozhodně nejedná o kritérium, které je nutno považovat za nejhlavnější. Pokud poskytovatel používá HDD místo SSD, může se stát, že načítání stránek ve WordPressu bude hned z několika důvodů pomalejší. Na tuto skutečnost dobří poskytovatelé zpravidla reagují pluginem, který je samozřejmě k dispozici zdarma. Argumentem pro takové poskytovatele bývá nejnižší cena za základní webhosting na trhu – pokud ji nechtějí nebo nemohou nabídnout, není důvod si komplikovat život instalací pluginů, které jinde nejsou zapotřebí.Technické specifika hostingu
Někteří poskytovatelé nabízejí neomezený počet domén, jiní jejich počet či velikost prostoru omezují. Existuje dostatek srovnávacích serverů, kde jsou nejdůležitější kritéria u jednotlivých poskytovatelů přehledně uvedena na jeden pohled. Někteří z vás budou potřebovat při instalaci webu pomoc. Stránky s uživatelskou podporou, kde najdete i balíčky či instalátory WordPressu, mají snad všichni poskytovatelé, nejen ti specializovaní. Pokud se na support chcete obrátit s konkrétním dotazem, na nějž jste odpověď nenašli ani v uživatelských fórech, měla by na něj podpora reagovat během jednoho dne. Některé webhostingy ovšem nemají nepřetržitou podporu – to je důležitá informace pro netrpělivé noční sovy, které chtějí pokračovat na rozvoji svého webu postaveného na WordPressu v kteroukoliv denní či noční dobu. Někteří poskytovatelé také nabízejí bezplatnou testovací verzi v rozsahu od sedmi do 60 dní a jednoklikovou instalaci open source programů, jako je WordPress. Za vyzkoušení to rozhodně stojí, a jste-li spokojeni s rychlostí a stabilitou, můžete další hledání webhostingu v klidu pustit k vodě. Závěrem Obecně lze říci, že se nemusíte rozhodnout pro poskytovatele, který je specializovaný na WordPress. Specialisté ovšem mají své nepopiratelné výhody, které jsou mnohdy i finančního charakteru. Klasické obavy ohledně rychlosti dnes již nepanují, stabilita a zabezpečení/zálohování jsou standardem u všech poskytovatelů. Rozdíly najdete hlavně v kvalitě a dostupnosti zákaznického servisu.Obsah
O Lukáši Lískovcovi
Pomáhám klientům s růstem jejich firem prostřednictvím implementace marketingu založeného na datech, digitalizovaných prodejních procesech a technologiích, které mají v tomto procesu přidanou hodnotu.
Přečti si jeden z mých článků!
Zabere ti jen chvilku tvého času, ale o to více tě obohatí spoustou nových informací!
Stránky ve WordPressu – podle čeho zvolit webhosting?
Je všeobecně známo, že se stránkami vytvořenými na WordPressu nikdy nic nezkazíte. Tento systém je velmi dobrým vstupním bodem pro většinu projektů v rámci digitalizace podnikání (ať už B2B prezentační web, nebo například B2C eshop). Více důvodů pro zvolení WordPress webu jsem sepsal v předešlém článku.
Mimo samotnou technickou optimalizaci webu je velmi důležitý faktor i to, jaký webový hosting zvolíte. Právě tento faktor hraje jednu z klíčových rolí pro dosažení lepší výkonnosti webu, ale také například lepšího hodnocení v rámci Google PageSpeed Insights. Proto se v tomto dalším článku zaměřím na úvod do problematiky hostingu pro web na systému WordPress.
Většina z vás bude pravděpodobně uvažovat o nějakém etablovaném, velkém či známém hostiteli. Proti tomu nelze nic namítnout. Za úvahu ovšem stojí i ti menší, kteří mají stejně dobré výsledky, co se týče stability a rychlosti připojení. Na českém trhu jich je dostatek a odměnou za jejich volbu vám bude osobnější zákaznický servis a dobrý pocit z podpory domácí, někdy dokonce regionální ekonomiky.
Cena hostingů pro WordPress
Tomu, kdo klade největší důraz na cenu, hned zkraje prozradíme, že existují poskytovatelé, kteří nabízejí mini webhosting už od 22 Kč bez DPH za měsíc. To může být řešením pro spoustu nováčků, kteří nezamýšlejí provozovat velký web s rozsáhlými úpravami na míru a vysokou předpokládanou návštěvností. WordPress podporují snad všichni hostitelé, k dispozici pak bývá kromě návodu na instalaci také instalátor aplikací, který pomůže s instalací WordPressu do webhostingu i nezkušeným. Zkušenější uživatelé mohou instalovat pomocí vlastního balíčku, který mají někteří poskytovatelé připravený.
Mnoho poskytovatelů hostingu se přímo specializuje na WordPress. Pro zákazníky se to může projevit mj. řadou výhod, jako jsou slevy na pluginy vybraných partnerů, možnost instalace vždy nejnovějších pluginů a pravidelné automatické aktualizace WordPressu.
A co za ně dostanete?
Zajímavé je podívat se na hostingy z hlediska klasických kritérií, jako jsou rychlost, stabilita, maximální počet podporovaných domén, zabezpečení, dostupnost podpory a samozřejmě poměr cena výkon. Pro weby s https, které jsou dnes již standardem, se rychlost odpovědi serverů u jednotlivých poskytovatelů liší maximálně v desítkách milisekund, a to pouze v extrémních případech, takže se rozhodně nejedná o kritérium, které je nutno považovat za nejhlavnější. Pokud poskytovatel používá HDD místo SSD, může se stát, že načítání stránek ve WordPressu bude hned z několika důvodů pomalejší. Na tuto skutečnost dobří poskytovatelé zpravidla reagují pluginem, který je samozřejmě k dispozici zdarma. Argumentem pro takové poskytovatele bývá nejnižší cena za základní webhosting na trhu – pokud ji nechtějí nebo nemohou nabídnout, není důvod si komplikovat život instalací pluginů, které jinde nejsou zapotřebí.
Technické specifika hostingu
Někteří poskytovatelé nabízejí neomezený počet domén, jiní jejich počet či velikost prostoru omezují. Existuje dostatek srovnávacích serverů, kde jsou nejdůležitější kritéria u jednotlivých poskytovatelů přehledně uvedena na jeden pohled.
Někteří z vás budou potřebovat při instalaci webu pomoc. Stránky s uživatelskou podporou, kde najdete i balíčky či instalátory WordPressu, mají snad všichni poskytovatelé, nejen ti specializovaní. Pokud se na support chcete obrátit s konkrétním dotazem, na nějž jste odpověď nenašli ani v uživatelských fórech, měla by na něj podpora reagovat během jednoho dne. Některé webhostingy ovšem nemají nepřetržitou podporu – to je důležitá informace pro netrpělivé noční sovy, které chtějí pokračovat na rozvoji svého webu postaveného na WordPressu v kteroukoliv denní či noční dobu.
Někteří poskytovatelé také nabízejí bezplatnou testovací verzi v rozsahu od sedmi do 60 dní a jednoklikovou instalaci open source programů, jako je WordPress. Za vyzkoušení to rozhodně stojí, a jste-li spokojeni s rychlostí a stabilitou, můžete další hledání webhostingu v klidu pustit k vodě.
Závěrem
Obecně lze říci, že se nemusíte rozhodnout pro poskytovatele, který je specializovaný na WordPress. Specialisté ovšem mají své nepopiratelné výhody, které jsou mnohdy i finančního charakteru. Klasické obavy ohledně rychlosti dnes již nepanují, stabilita a zabezpečení/zálohování jsou standardem u všech poskytovatelů. Rozdíly najdete hlavně v kvalitě a dostupnosti zákaznického servisu.
O Lukáši Lískovcovi
Pomáhám klientům s růstem jejich firem prostřednictvím implementace marketingu založeného na datech, digitalizovaných prodejních procesech a technologiích, které mají v tomto procesu přidanou hodnotu.
Přečti si jeden z mých článků!
Zabere ti jen chvilku tvého času, ale o to více tě obohatí spoustou nových informací!